Category Archives: Polish National 2016

BRIEFING SCHEDULE

The following briefings are scheduled for a competition flight:

Apr 30 – 05:00 & 17:00
May 01 – 05:00 & 17:00
May 02 – 05:00 & 17:00

As per rule I.7, the  last  flying  day  will  be  May  2nd PM, unless the minimum number of tasks under rule have not been achieved, in  which  case  the  last  flying  day  will  be  May  3rd AM.

ENTRY LIST FOR XVII INTERNATIONAL MOUNTAIN BALLOON COMPETITION

The following competitors are entered in the XVII International Mountain Balloon Competition (April. 29th, 2016):

Start No Pilot Country Registration
1 FILUS Witold POL SP-BDM
2 ŠOSTAKAS Arnas LIT LY-OCU
3 SŪNAITIENĖ Kristina LIT LY-ODR
4 SAVCHUK Roman UKR UR-SOV
5 ŠUOPYTĖ Ieva LIT LY-ODY
6 JASKÓLSKI Adam POL SP-BDA
7 DAWIDZIUK Bazyli POL SP-BBW
8 DAWIDZIUK Denis POL SP-BWP
9 JAGODZIK Zbigniew POL SP-BNW
10 DUDKIEWICZ-GOŁAWSKA Daria POL SP-BEW
11 KACZMAREK Wojciech POL SP-BFG
12 RADOMSKI Piotr POL SP-BDI
13 FILUS Tomasz POL SP-BDL
14 GRĪNBERGS Ivars LAT YL-026
15 NAGY Imre HUN HA-877
16 MAŃKOWSKI Leszek POL SP-BWT
17 VAITULEVICIUS Giedrius LIT LY-OCQ
18 KOWALSKI Mirosław POL SP-BDK
19 BAUTA Jakub POL SP-BER
20 BOGDAŃSKI Jacek POL SP-BFN
21 MOLNÁR Péter HUN HA-607
22 NYÍRI Áron HUN HA-726
23 PTASZYNSKI Maurycy ENG G-BREH
24 GARAB Szabolcs HUN HA-777
25 RAKAUSKAITE Daiva LIT LY-LTU
26 KONECSNI János HUN HA-608
27 KOMŽA Laurynas LIT LY-OEW
28 KERDOKAS Vytas LIT LY-OCH
29 KOSTIUSKEVICIUS Rimas LIT LY-OMS
30 KOSTIUSKEVICIUS Rokas LIT LY-RRV
31 MIKELEVIC Adam LIT LY-OAR
32 RĘKAS Krzysztof POL SP-BDH
33 RĘKAS Mateusz POL SP-BTR
34 SOBÓL Paweł POL SP-BCM
35 MOLNÁR Csaba HUN HA-761
36 JUNEVIČIUS Vytautas LIT LY-OCK
37 MOCKAITIS Gintautas LIT LY-OAX
38 LYČIUS Martynas LIT LY-CIA
39 PYZA Bartłomiej POL SP-BFP
40 KRÓL Piotr POL SP-BEI
41 BECZ Rita HUN HA-796
42 WALAWSKI Witold POL SP-BCW
43 KUROWSKI Ryszard POL SP-BFK
44 KALAFUT Martin SVK OM-4045
45 GOMBOŠ Pavol SVK OM-1729
46 BORKOWSKI Krzysztof POL SP-BFC
47 IWAŃSKI Arkadiusz POL SP-BGA
48 IWAŃSKI Dariusz POL SP-BDG
49 MELLER Zbigniew POL SP-BCI
50 CHOMA Beata POL SP-BEA
51 GRIKIENYTE Silvia LIT LY-OEO
52 NOWAKOWSKI Bartosz POL SP-BPM

ENTRY LIST FOR XXXII POLISH NATIONAL

The following competitors are entered in the XXXII Polish National  competition (April. 29th, 2016):

1 1 FILUS Witold
2 6 JASKÓLSKI Adam
3 7 DAWIDZIUK Bazyli
4 8 DAWIDZIUK Denis
5 9 JAGODZIK Zbigniew
6 10 DUDKIEWICZ-GOŁAWSKA Daria
7 11 KACZMAREK Wojciech
8 12 RADOMSKI Piotr
9 13 FILUS Tomasz
10 16 MAŃKOWSKI Leszek
11 18 KOWALSKI Mirosław
12 19 BAUTA Jakub
13 20 BOGDAŃSKI Jacek
14 32 RĘKAS Krzysztof
15 33 RĘKAS Mateusz
16 34 SOBÓL Paweł
17 39 PYZA Bartłomiej
18 40 KRÓL Piotr
19 42 WALAWSKI Witold
20 43 KUROWSKI Ryszard
21 46 BORKOWSKI Krzysztof
22 47 IWAŃSKI Arkadiusz
23 48 IWAŃSKI Dariusz
24 49 MELLER Zbigniew
25 50 CHOMA Beata
26 52 NOWAKOWSKI Bartosz