Category Archives: Marijampole Cup 2017

RESULTS

TOTALS after 16 tasks

Task 1 – FINAL /Published at 07:45, 27.05.2017/

Task 2 – FINAL /Published at 07:45, 27.05.2017/

Task 3 – FINAL /Published at 07:45, 27.05.2017/

Task 4 – FINAL /Published at 16:00, 27.05.2017/

Task 5 – FINAL /Published at 16:00, 27.05.2017/

Task 6 – FINAL /Published at 16:00, 27.05.2017/

Task 7 – FINAL /Published at 16:00, 27.05.2017/

Task 8 – FINAL /Published at 20:00, 27.05.2017/

Task 9 – FINAL /Published at 20:00, 27.05.2017/

Task 10 – FINAL /Published at 20:00, 27.05.2017/

Task 11 – FINAL /Published at 20:00, 27.05.2017/

Task 12 – FINAL /Published at 20:00, 27.05.2017/

Task 13 – FINAL /Published at 23:48, 27.05.2017/

Task 14 – FINAL /Published at 23:48, 27.05.2017/

Task 15 – FINAL /Published at 23:48, 27.05.2017/

Task 16 – FINAL /Published at 23:48, 27.05.2017/

 

Schedule for Marijampole Cup 2017

May 25 15:00 – 17:50  Check-in and gas refuelling
18:00 – 18:25  General briefing
18:30 – 19:00  Task briefing
19:00 – 21:43  First competition flight
21:30 – 24:00 Gas refuelling
22:00 – Dinner – Wellcome party
May 26 04:30 – 05:00  Morning coffee
05:00 – 05:30  Task briefing
05:30 – 09:00 Competition flight
08:30 – 11:00 Gas refuelling
09:00 – 11:00  Breakfast
10:00 – 13:00 Swimming pool
12:00 – Excursion to bakery “Duonos kelias” with lunch
18:45 – 19:15  Task briefing
19:15 – 21:43 Competition flight
21:03 – 24:00 Gas refuelling
22:00 – Dinner
May 27 04:30 – 05:00  Morning coffee
05:00 – 05:30  Task briefing
05:30 – 09:00 Competition flight
08:30 – 11:00 Gas refuelling
09:00 – 11:00  Breakfast
11:00 – 17:00 Swimming pool
11:00 – 17:00 Festival “Marijampoles dienos” in city park
18:45 – 19:15  Task briefing
19:15 – 21:43 Competition flight
– NO GAS REFUELLING AFTER THE LAST FLIGHT –
22:00 – Dinner
23:00 – Closing ceremony
May 28 RESERVE DAY

List of competitors

LIST OF COMPETITORS
NR COMPETITOR REGISTRATION NAME OF BALLOON
1 KOMZA Laurynas (LTU)
2 NAUJALIS Marius (LTU)
3 JUNEVICIUS Vytautas (LTU)
4 SAVCHUK Roman (UKR)
5 VAITULEVICIUS Giedrius (LTU)
6 KERDOKAS Vytas (LTU)
7 LYCIUS Martynas (LTU)
8 MIKELEVICIUS Adamas (LTU)
9 SVIDERSKIS Vytautas (LTU)
10 KAZLAUSKAS Zydrunas (LTU)
11 RAKAUSKAITE Daiva (LTU)
12 MACHNORYLOV Valerij (LTU)
13 CIZIUS Justinas (LTU)
14 SUOPYTE Ieva (LTU)
15 MOCKAITIS Gintautas (LTU)
16 ZIMENKO Georgij (RUS)
17 KOSTIUSKEVICIUS Rokas (LTU)
18 KOSTIUSKEVICIUS Rimas (LTU)
Event Director: KOMAS Eugenijus